Oto Lastik ve Rot Balans

Oto Lastik ve Rot Balans

Lastik balans; lastiklerin dengede durmasını sağlayarak güvenliği artıran en önemli bölüm balans ayarıdır. Balans ayarı yapılırken lastiğin her iki yanında yer alan ağırlık eşitlenerek lastiklerin dengede kalmasını sağlamaktadır.

Balans değişimi; balans ayarı düzenli bakımlar ile kontrol edilmelidir. Balans ayarı yapılmadığı takdirde lastik ve janttaki dengesizlikten ötürü titreşimler meydana gelmektedir. Bu titreşimler özellikle lastiklerde kendini göstermektedir.

Lastiklerin denge ayarında meydana gelen; lastiklerin denge ayarı aracın kullanım sıklığına ve kullanım şekline bağlı olarak değişmektedir. Ancak servis yetkilileri 15.000 kilometre veya yılda bir kere lastik balans ayarlarının yaptırılmasını doğru bulmaktadır.
  • Lastiklerin yıpranması ve aşınması aracın sürüş hâkimiyetini olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastiklerin düzgün bir şekilde çalışmaması sürüş güvenliğini bozarak aracın güvenli bir alan olmasının önüne geçmektedir.
Silivri rot balans servisi uzman ekibi ile hizmetinizde.

Düzenli Yapılmayan Balan Ayarı

Lastikler, aracın tüm yükünü kaldıran en temel bölümdür. Bu bölümün aşınma ve yıpranma oranı diğer bölümlere göre daha fazladır. Bu durum dikkate alındığında düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereken bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Balans ayarı düzenli olarak yapılmazsa;

1. Lastikler düzensiz bir şekilde aşınır
2. Tekerleklerin yüksek hızlarda titremesi
3. Süspansiyon, direksiyon aksamları ve araç rulmanları hızlı bir şekilde aşınır.

Silivri rot balans servisi ayrıca klima bakımı , yağ filtresi değişimi ve uzmanlık gerektiren bir çok alanda kaliteli hizmeti ile sürücülerimizin yanındadır.

Düzenli olarak yapılmayan balans ayarları, lastiği doğrudan etkilediği için yakıt tüketimi de arttırmaktadır.

Lastik Değişimi

  • Aracı sürekli olarak kullanan veya zorlu yol koşullarında kullanan araç sahipleri, lastik değişimini daha sık yaptırmalıdır. Lastiği etkileyen en önemli faktör yol şartlarıdır. Bu zorlu şartlar lastik değişimini beraberinde getirmektedir.
  • Kış mevsimi geldiği zaman kış lastiği takılmalı ve mevsim geçişlerinde mutlaka lastik bakımı yaptırılmalıdır. Lastik bakımı sırasında aşınma, çatlama, yırtılma ve lastiğin havası kontrol edilerek araç sahibine gerekli bilgiler verilmektedir.
  • Bozuk bir lastikle yolculuk yapmak isteyen araç sahipleri, virajlı yollarda dengeyi kuramamak da aracın titrediğini gözlemlenmektedir. Bu durum yol tutuş kabiliyetinin de düşmesine yol açmaktadır.  Silivri rot balans ve silivri oto lastik değişiminde Can otomotiv Bosch car service garantisi ile işlem yaptırırsınız.
  • Periyodik bakım sayesinde yolda kalma riskini ortadan kaldırın.
Bu anlamda araç sahipleri, periyodik bakım hizmetleri dışında aracı kullanma sıklığına bağlı olarak düzenli olarak lastik balans ayarı ve değişimi yaptırmalıdır. 

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?