Oto Lastik ve Rot Balans

Oto Lastik ve Rot Balans

Lastik balans; lastiklerin dengede durmasını sağlayarak güvenliği artıran en önemli bölüm balans ayarıdır. Balans ayarı yapılırken lastiğin her iki yanında yer alan ağırlık eşitlenerek lastiklerin dengede kalmasını sağlamaktadır.

Araç ve trafik güvenliği için balans ayarı düzenli bakımlar ile kontrol edilmelidir. Balans ayarı yapılmadığı takdirde lastik ve janttaki dengesizlikten ötürü titreşimler meydana gelmektedir. Bu titreşimler özellikle lastiklerde kendini göstermektedir.
Lastiklerin denge ayarı aracın kullanım sıklığına ve kullanım şekline bağlı olarak değişmektedir. Ancak servis yetkilileri 15.000 kilometre veya yılda bir kere lastik balans ayarlarının yaptırılmasını doğru bulmaktadır.
Lastiklerin yıpranması ve aşınması aracın sürüş hâkimiyetini olumsuz anlamda etkilemektedir. Lastiklerin düzgün bir şekilde çalışmaması sürüş güvenliğini bozarak aracın güvenli bir alan olmasının önüne geçmektedir.
Silivri rot balans bakım ve ayarı desteğimiz ile her marka ve model aracın güvenle yola çıkmasına zemin hazırlıyoruz.

Düzenli Yapılmayan Balans Ayarı

Düzenli olarak yapılmayan balans ayarları, lastiği doğrudan etkilediği için yakıt tüketimi de arttırmaktadır. Lastikler, aracın tüm yükünü kaldıran en temel bölümdür. Bu bölümün aşınma ve yıpranma oranı diğer bölümlere göre daha fazladır. Bu durum dikkate alındığında düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereken bir bölüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Balans ayarı düzenli olarak yapılmazsa;

1. Lastikler düzensiz bir şekilde aşınır
2. Tekerleklerin yüksek hızlarda titremesi
3. Süspansiyon, direksiyon aksamları ve araç rulmanları hızlı bir şekilde aşınır.

Silivri rot balans servisi ayrıca klima bakımı , yağ filtresi değişimi ve uzmanlık gerektiren bir çok alanda kaliteli hizmeti ile sürücülerimizin yanındadır.

Lastik Değişimi

  • Aracı sürekli olarak kullanan veya zorlu yol koşullarında kullanan araç sahipleri, lastik değişimini daha sık yaptırmalıdır. Lastiği etkileyen en önemli faktör yol şartlarıdır. Bu zorlu şartlar lastik değişimini beraberinde getirmektedir.
  • Kış mevsimi geldiği zaman kış lastiği takılmalı ve mevsim geçişlerinde mutlaka lastik bakımı yaptırılmalıdır. Lastik bakımı sırasında aşınma, çatlama, yırtılma ve lastiğin havası kontrol edilerek araç sahibine gerekli bilgiler verilmektedir.
  • Bozuk bir lastikle yolculuk yapmak isteyen araç sahipleri, virajlı yollarda dengeyi kuramamak da aracın titrediğini gözlemlenmektedir. Bu durum yol tutuş kabiliyetinin de düşmesine yol açmaktadır.  Silivri rot balans ve silivri oto lastik değişiminde Can otomotiv Bosch car service garantisi ile işlem yaptırırsınız.
  • Periyodik bakım sayesinde yolda kalma riskini ortadan kaldırın.
Bu anlamda araç sahipleri, periyodik bakım hizmetleri dışında aracı kullanma sıklığına bağlı olarak düzenli olarak lastik balans ayarı ve değişimi yaptırmalıdır. 

Silivri Lastikçi

Araç güvenliği ve performansı açısından kritik bir önem taşıyan lastikler ve rot balans sistemi, günlük kullanımda genellikle göz ardı edilir fakat bu bileşenlerin düzenli bakımı şarttır. Silivri lastikçi olarak, aracınızın bu önemli bileşenlerinin bakım ve onarım işlemlerini titizlik ile sağlıyoruz.

Araç lastikleri, aracın yol ile temas ettiği tek nokta sayılabilir, bu yüzden de doğru lastik basıncının korunması, düzenli aşınma kontrolü ve zamanında değişim işleminin gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Lastik basıncının periyodik biçimde kontrol edilmesi, yakıt verimliliği ve lastik ömrünü uzatma bakımından önemli bir süreçtir. Lastik basıncı olması gerekenden düşük olduğu takdirde, lastik aşırı ısınma yapabilir ve patlama riski maksimum düzeye ulaşır; basınç çok yüksek olduğunda ise lastikler düzgün aşınmaz ve sürüş konforu minimum seviyeye iner. Yanlış hava basıncı ise araç lastiklerinin erken aşınması gibi durumlara yol açabilir. Ayrıca lastik diş derinliklerinin de düzenli biçimde kontrolleri yapılmalı ve minimum güvenlik standartlarının altına inmemelidir. Silivri lastikçi olarak, bu kontrolleri profesyonel biçimde sağlayarak, aracınızın her zaman en iyi performansı sergilemesine imkan tanıyoruz.

Rot balans ayarı, aracın tekerleklerinin düzgün biçimde hizalanmasını sağlamak için yapılan bir uygulamadır. Doğru yapılmayan bir rot balans ayarı, direksiyon titremesi ve anormal lastik aşınması gibi durumlara sebebiyet verebilir. Bu durumlar sürüş güvenliğini direkt olarak etkileyebilen problemlerdir. Silivri lastikçi servisimizde, en modern cihazları kullanarak aracınızın rot balans ayarlarını titiz bir biçimde yapıyoruz ve bu sayede, hem sürüş konforunuzu artırıyor hem de lastiklerinizin daha eşit ve yavaş aşınmasına imkan tanıyoruz.

Aracınız ve güvenliğiniz açısından lastik ve rot balans bakımı oldukça büyük bir önem taşır. Silivri’de güvenilir bir servis arayışında iseniz, bizi tercih ederek aracınızı tecrübeli ve uzman bir servise emanet edebilirsiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet prensibimiz ile aracınızın tüm lastik ve rot balans ihtiyaçlarını en üst kalitedeki standartlarda gerçekleştiriyoruz. Her türlü lastik ve rot balans arızasında ve diğer rutin bakım işlemlerinde Silivri lastikçi olarak yanınızda olmaktan mutluluk duyarız. Ayrıntılı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası