15 Adımda Oto Kontrol

15 Adımda Oto Kontrol

Yolculuğa çıkmadan önce araçların yaptırması gereken tüm bakımları, yetkili bir servis tarafından alması gerekir.

Bu şekilde olası bir sorunda çok fazla vakit kaybetmeden veya ciddi bir risk ile karşı karşıya kalmadan sorunlar hızlı bir şekilde kontrol altına alınmaktadır.

Bu anlamda; trafik sigortası, kasko ve araç kontrolü gibi işlemlerin yolcular çıkmadan önce yaptırılması gereklidir.

Sürüş öncesinde yetkili bir araç servisinden alınan bakımlar 15 adım kontrol olarak adlandırılmaktadır. 15 adım kontrol sayesinde araçların sorunları giderilmekte ve sürüş güvenliğinin üst düzeyde sağlanması için gerekli bakım işlemleri verilmektedir. 

Bu bakım işlemleri;

1. Araç lastikleri ayrıntılı olarak kontrol edilmelidir. 5 yıldan daha fazla kullanılan lastikler de aşınma ve yıpranma gibi durumlar oldukça fazladır. Markası ne olursa olsun aşınmış bir lastiğin mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

2. 15 adım kontrol sırasında rot balans ayarlarının yaptırılması gerekir.

3. Teknik servis, süspansiyon ve amortisör sistemlerine göz atmalıdır. Patlak veya sorunlu bir amortisör araçta kayma ve vuruntu gibi sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple mutlaka değiştirilmelidir.

4. Fren sistemi düzgün bir şekilde kontrol edilmelidir. Özellikle fren sistemlerinden biri olan hidrolik yağın kontrol edilmesi eksik olduğu durumlarda da tamamlanması gerekir. 

5. Araç LPG uyumlu ise gerekli kontroller yapılmalıdır.

6. Araçların içerisinde bulunan soğutma sıvıları için gerekli ölçümler yapılmalıdır. Sıvılarda herhangi bir eksiklik varsa tamamlanmalıdır.

7. Araç silecekleri kontrol edilmeli ve yıpranmış parçalar değiştirilmelidir.

8. Aracın çalışmasını sağlayan akünün genel durumu kontrol edilmelidir. Akünün şarj olup olmadı ayrıntılı olarak test edilmelidir. 

9. Aracın ateşleme sistemi kontrol edilmelidir. Araca marş incelemesi yapılarak bujiden kaynaklı bir sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir. 

10. Araç içerisinde bulunan elektronik sistemlerin dikkatli bir şekilde kontrolü sağlanmalıdır. 

11. Motor yağı kontrol edilerek gerekli eklemeler yapılmalıdır.

12. Periyodik bakım sırasında fren sistemi kontrol edilmeli ve arıza giderilmeden yola çıkılmamalıdır.

13. Araç egzozundan çıkan gazların renkleri kontrol edilmelidir.

14. Aracın tüm camlarına bakılarak herhangi bir çatlak sorununun olup olmadığı tespit edilmelidir. 

15. Araç içerisinde bulunan gösterge panellerinin çalışır durumda olması kontrol edilmelidir. 

İlgili Konular

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git
ESP Işığı Neden Yanar?