Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Arıza tespit; araçların elektronik veya mekanik bağlantılarında meydana gelen ve normal kabul edilmeyen her durum arıza olarak nitelendirilmektedir. Bu arızaların tespit edilmesi elektronik arıza cihazları ile gerçekleşmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte araç bakım hizmetlerinde de yenilenmeler meydana gelmiştir. Bu yenilikler serviste kullanılan ekipmanlar da oldukça fazla kendini göstermiştir. Günümüzde araç servislerinde kullanılan arıza tespit cihazları ile bakımlar hızlı bir şekilde gerçekleşmekte ve arızalı bölgede yanlışlık yapılmasının önüne geçilmektedir. Oto tamir ve bakım işlemi öncesinde doğru bir plan çıkarılması maliyet açısından çok önemlidir. Bu sebeple , servislerimizde gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır. Silivri bilgisayarlı arıza tespiti noktalarımız da bunlardan birisidir.

Arıza tespit cihazları; Aracın gösterge panellerinde, meydana gelen arızaların ışıkları yanmaktadır. Bu ışıklar, arızanın ne olduğunu gösterse de bazı durumlarda yeterli gelmemektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek ve arızayı doğru bir şekilde tespit etmek amacıyla arıza tespit cihazlarından yardım alınmaktadır.

Arıza tespit cihazlarının bağlantıları, port çıkışına bağlanarak bilgisayar sistemine düşmektedir. Bu cihaza bağlanan aracın, marka model bilgileri girilerek işleme başlanmaktadır. Marka model bilgisine göre cihazda kodlar bulunmaktadır. Bilgisayara bağlanan aracın tüm arıza kodları ekrana yansıtılmakta ve arızanın nereden kaynaklı olduğu yetkililer tarafından belirlenmektedir.
  • Arıza tespit cihazı sayesinde araçta oluşan hata kodları silinerek, gösterge panelinde sürekli yanan ışıklar kapatılmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda araç, hızlı bir şekilde onarım bölümüne sokulmaktadır. 
Araç arızalarında fazla masraftan kaçınmanın en iyi yollarından biri arıza tespitinin yapılmasıdır. Araca göz ve ses ile yapılan kontroller hem gereksiz hem de maliyeti artıran durumlardır. Yüzeysel olarak yapılan kontrol işlemi sorunu kesin olarak çözmeye yarayan bir yöntem değildir.

Silivri bilgisayarlı arıza tespiti noktalarımızda en uygun maliyetler ile bakım onarım ve arıza tespitinizi yaptrabilirsiniz.

İlgili Konular

Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git
ESP Işığı Neden Yanar?