Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir?

  • Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü
  • Amortisör yaylarının ayarı
  • Sistemin gerginliğinin ayarlanması
  • Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi
  •  Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü
  • Kauçuk ve esnek parçaların durumu

Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek için servimizi ziyaret edebilir ve amortisör sisteminiz için yardım alabilirsiniz.

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörlerin Bakımı

Amortisörlerin Bakımı

Düzenli olarak bakım yapılması gereken diğer bileşenlerden biri ise amortisörlerdir. Özellikle kauçuk parçaların durumu ve sistem içerisinde herhangi bir yağ kaçağının olup olmadığının kontrol edilmesi son derece önemlidir. Bakımlar düzenli olarak yapıldığında ve sistemin durumu kontrol edildiğinde herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır. Aracın sürüş esnasında stabil bir şekilde hareket edebilmesi için son derece önemli olan amortisör sistemi düzenli aralıklar ile kontrol edilmelidir. Tekerleklerde herhangi bir sarsıntı hissediyor ve ses duyuyorsanız büyük ihtimalle amortisör sisteminizde bir problem meydana gelmiştir. Gerekli teknik servisleri ziyaret ederek hizmet alabilir ve amortisör sisteminizin bakımını yaptırabilirsiniz. Bakım konusunda dikkat edilmemiş sistemlerde onarım işlemi çok daha zor olacağından dolayı yüksek ihtimalle sistemin değiştirilmesi gerekmektedir. Periyodik bakım aksatılmamalıdır.

Amortisörlerin Bakımı

Amortisörler Nasıl Çalışır?

Amortisörler Nasıl Çalışır?

Özellikle engebeli yollarda kendini hissettiren bileşenlerden biri olan amortisörler oldukça gelişmiş bir teknoloji ürünüdür. Tekerleğin temas ettiği yüzeyde meydana gelen kuvveti size olabilecek en az düzeyde ileten amortisörler aynı zamanda yol tutuşu gibi konularda da büyük avantaj sağlamaktadır. Spor otomobillerde çok daha sert ve hareket payı az olan amortisör modelleri kullanılmaktadır. Bunun sebebi zeminden maksimum tepkiyi alarak aracın yola daha iyi tutunmasını sağlamaktır. Bu sebeple spor otomobillerde sert amortisörler tercih edilir ve yol tutuşu konusunda iyi bir performans alınır. Günlük kullanım içerisinde kullanılan araçlarda ise konfora dikkat edilmesi gerektiğinden amortisörler olabildiğince yumuşaktır. Yumuşak amortisörler sayesinde yolcular çok daha rahat bir sürüş keyfi yaşarken aracın sarsılması engellenmektedir.

Amortisörler Nasıl Çalışır?