Araç Klima

Araç Klima

Klima hizmetleri; araçta bulunan klimanın teknik ve mekanik her türlü sorunu ve bakımı ile ilgili sürecin takip edilmesidir.

  • Klima araçların olmazsa olmaz bölümlerinden biridir. Kışın soğuk havayı kırmak, yazın ise bunaltıcı havayı hissetmemek için klima sürekli çalışır.
Araç klima bakımı, motorlu bir taşıtın konforunu sağlayan ve temiz havayı soluması için gerekli hizmetleri veren bölümdür. Kışın üşümemek ve yazın terlememek için düzenli olarak klima bakımının yapılması gerekir. Bakımları yapılmayan bir klima performanslı bir şekilde çalışmamaktadır. 

Klimayı 10 dakika çalıştırmak; haftada bir yaklaşık 10 dakika klimayı çalıştırmak gaz basıncının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu işlemi yaparken klimanın en yüksek fan hızına ve en soğuk ayara geldiğinden emin olunmalıdır. 

Buz çözme modunu çalıştırmak; klimanın buz çözme ayarının 5-10 dakika çalıştırmak, küflenmeyi önlemekte ve fazla nemin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu işlem yapıldığı taktirde aracın içerisinde kötü kokuların oluşması engellenecektir. 

Klimayı kışın kullanmak; kışın klimanın kullanılması oldukça önemlidir. Kabinde oluşan nemi uzaklaştırarak camdaki sisin giderilmesine yardımcı olan klimanın, çalışmadan durması bozulmasına sebep olan durumlar arasındadır.

Klima sistemi şarj etmek; 2 yılda bir klimanın gaz ve yağ bölümlerinin yenilenmesi performansı açısından gereklidir. 

Araç Klima Bakımı

Klima hizmetleri genel anlamda klimanın uzun süreli kullanılması ve hasarlarının giderilmesi için gerekli bakımları sağlamaktadır. Araçlara yapılan periyodik bakımlar sırasında klima filtresi ve gazı mutlaka kontrol edilmelidir.

Klima bakımı sırasında; polen filtresi bakımı mutlaka yaptırılmalıdır. Birbirine bağlı sistemlerin devamlılık sağlaması için düzenli aralıklar bakıma sokulması gerekir.
Bahar, periyodik veya kış bakımı sırasından mutlaka kontrol edilen klimaların kompresör ayarları yetkililer tarafından kontrol edilmektedir. Kompresörün çalışmaması klima sisteminin de çalışmaması demektedir. Aracın içerisindeki klima çalışmıyorsa kompresörden kaynaklı bir sorundan ötürüdür. 

  • Klima hizmetlerinden yararlanmak isteyen araç sahipleri, mutlaka yetkili bir servise başvurmalıdır. Yapılan kontroller de sorunun klima veya bağlantılarından herhangi birinden oluştuğu ayrıntılı olarak tespit edilmektedir. Bu tespitler ile hasarlı klima onarılarak kullanabilir hale getirilmektedir. Periyodik bakım sürecinde nasıl ki yag ve filitre bakımı yapılıyor ise klima bakımına da özen gösterilmelidir. 
Silivri oto klima servisi olarak hizmetinizdeyiz.

Araç sahipleri yıl içinde yapılması gereken periyodik bakımlar sayesinde klimada oluşacak ani hasarların önüne geçmektedir

İlgili Konular

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?
Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git
ESP Işığı Neden Yanar?