Araç İç - Dış Aydınlatma

Araç İç - Dış Aydınlatma

Aydınlatma sistemleri; aracın trafikte görünmesini sağlayan dış aydınlatma sistemleri, aracın içinde konforu sağlamak için kullanılan ise iç aydınlatma sistemleridir.

Aydınlatma sistemleri, güvenliği sağlayan araç bölümlerinden biridir. Güvenliğin düzgün bir şekilde sürekli sağlanması için düzenli aralıklarla aydınlatma sistemleri kontrol edilmelidir. Bozulan ve işlevini kaybeden aydınlatma bölümleri mutlaka onarılmalıdır.

Araç içerisinde bulunan her ampul bir koda bağlı olarak oluşturulmuştur. Bu kodlar, kendi ile uyumlu olan başka bir kod ile bağlantılı olan ampul ile değiştirilmektedir. 

Aydınlatma sistemleri; yaşanılan ülke baz alınarak oluşturulmuş bilgiler doğrultusunda oluşturulmuştur. Her devletin Bu anlamda uygulamaları farklıdır. Örneğin; bir ülkede kısa farların gün boyu yakılması zorunludur.

Ön aydınlatma sistemi; sürücünün yol üzerindeki engelleri fark edebilmesi için gerekli olan ışığı sağlamak için ön aydınlatma sistemi devreye girmektedir. Bu devre içerisinde;

1. Kısa farlar
2. Uzun farlar
3. Park lambaları
4. Sis lambaları
5. Sinyal lambaları

Arka aydınlatma sistemi; arka aydınlatma sistemi, aracın trafikte görünmesini sağlayan sistemdir. Arka arkaya giden iki aracın birbirlerini görmesi fren yapması, sinyal vermesi bu sistem sayesinde gerçekleşmektedir. Arka aydınlatma sistemi;

1. Arka park lambaları
2. Stop lambaları
3. Sis lambaları
4. Geri vites lambaları
5. Sinyal lambaları

İç aydınlatma sistemi; aracın içinde yer alan aydınlatma sistemleri, araç sahibinin rahat bir şekilde hareket edebilmesini sağlamaktadır. Bu sistem içerisinde; tavan, okuma, bagaj, makyaj, gösterge lambaları ve zemin kapı, torpido gözü aydınlatmaları yer almaktadır.

Aydınlatma sistemleri düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereken sistemler arasındadır.

Bozuk bir far lambası ile trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir. Trafikte diğer araçların birbirini fark etmesi aydınlatma sistemi ile gerçekleşmektedir. Bu sistemlerin eksik çalışması veya hiç çalışmaması olası kazaların oluşmasına yol açmaktadır.

Titreyen bir far lambası, mutlaka değiştirilmelidir. Karanlıkta ışığın titremesi Karşıdan gelen araç sahibinin dikkatini dağıtarak yol hâkimiyetini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda aydınlatma sistemi ile alakalı herhangi bir arıza durumundan ertelenmeden servise başvurulmalıdır. Servis üzerinden hatanın nereden kaynaklı olduğu ve nasıl bir onarım alacağı ayrıntılı olarak belirlenmektedir. 
Silivri araç iç-dış aydınlatma servis bakım onarımında Bosch car service kalitesi ile hizmet alacağınızı unutmayın.
unutmamalıyız ki oto elektrik sistemleri sağlığı için araç iç-dış aydınlatma kontrolü de önemlidir.

İlgili Konular

Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git
Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?