Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Periyodik bakım, araçların üretici firmaları tarafından yılda bir defa veya belirlenmiş olan kilometrelerde araçların performansının daha verimli olması için alması gereken bakımları kapsamaktadır.

Periyodik bakım, uzun vadede herhangi bir sorun olmadan araç kullanımı için araç sahibinin dikkat etmesi gereken unsurlarının yanında, düzenli olarak alınması gereken profesyonel araç bakımıdır. 
Uzman teknikerler aracılığıyla yapılan periyodik araç bakımları, aracın yıpranmasını önleyerek oluşacak arızaların önceden kontrol altına alınmasına imkân verirken, aracın parçalarının uzun yıllar boyunca korunmasını sağlamaktadır.

Düzenli olarak yapılan periyodik bakımlar ile araç sahibinin bütçe planlamasını bozacak masrafların doğmasının önüne geçilmektedir. 

Periyodik Bakım Neden Önemlidir?

Periyodik bakımlarda, belirli zamanlarda araçların parçalarının hızları ve ömürleri dikkate alınmaktadır. Bu süre içerisinde bakımları yapılmayan araç, işlevselliğini hızlı bir şekilde kaybetmektedir. Düzgün bir şekilde çalışmayan parçalar, aracın çalışma sisteminde bozulmalara yol açarak beklenmedik problemlerin çıkma olasılığını artırmaktadır. Araçta meydana gelen bozulmalar sürüş güvenliğini tehdit ederek kazaların oluşmasına yol açmaktadır. Silivri periyodik bakım noktamızda hizmetinizdeyiz.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Periyodik araç bakımı, araçta oluşabilecek arızaları önceden tespit etmek amacıyla aracı ayrıntılı olarak bakıma sokmaktır. Periyodik bakımların, nasıl olacağı zaman dilimine göre değişiklik göstermektedir. Standart bakımlarda yapılan her türlü kontrol gözden geçirilmektedir. 

  • 10.000 bakım olarak da bilinen periyodik bakımlarda, yağ ve filtre değişimi gerçekleştirilir. Bu anlamda, hava, yağ, yakıt ve polen filtresi ile birlikte aracın motor yağı da değiştirilir. Aynı zamanda aracın çalışması için gerekli elamanların detaylı olarak kontrolleri sağlanarak düzgün bir şekilde çalıştığından emin olunur. 
  • 45/60 bin bakımı olarak bilinen bakımlarda ise standart kontroller ek olarak; alternatör kayışının değişimi, buji değişimi ve otomatik şanzıman yağının değişimi yapılmaktadır. 
  • Ağır bakımlarda; Triger kayışı, şanzıman, balata ve direksiyon kontrolü sağlanarak gerekli rot ayarları yapılmaktadır. 
Periyodik bakımlar; araca göre değişiklik gösteren bu bakımlar, Benzinli araçlarda 10/15 bin kilometrede yapılırken dizel araçlarda bu bakımlar, 15 bin kilometre arasında tekrarlanmaktadır.  Silivri periyodik bakım noktalarımızı ziyaret ederek araç bakımınızı en uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

            Periyodik bakım Hizmetlerimizden bazıları aşağıdadır.

Zamanında yapılmayan ve ertelenen periyodik bakımlar, araçların genel performansının olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda her araç sahibi yılda bir defa da olsa bu bakımlardan yararlanmalıdır. 

İlgili Konular

ESP Işığı Neden Yanar?

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git
Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?