Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Periyodik bakım, araçların üretici firmaları tarafından yılda bir defa veya belirlenmiş olan kilometrelerde araçların performansının daha verimli olması için alması gereken bakımları kapsamaktadır.

Periyodik bakım, uzun vadede herhangi bir sorun olmadan araç kullanımı için araç sahibinin dikkat etmesi gereken unsurlarının yanında, düzenli olarak alınması gereken profesyonel araç bakımıdır. 
Uzman teknikerler aracılığıyla yapılan periyodik araç bakımları, aracın yıpranmasını önleyerek oluşacak arızaların önceden kontrol altına alınmasına imkân verirken, aracın parçalarının uzun yıllar boyunca korunmasını sağlamaktadır.

Düzenli olarak yapılan periyodik bakımlar ile araç sahibinin bütçe planlamasını bozacak masrafların doğmasının önüne geçilmektedir. 

Periyodik Bakım Neden Önemlidir?

Periyodik bakımlarda, belirli zamanlarda araçların parçalarının hızları ve ömürleri dikkate alınmaktadır. Bu süre içerisinde bakımları yapılmayan araç, işlevselliğini hızlı bir şekilde kaybetmektedir. Düzgün bir şekilde çalışmayan parçalar, aracın çalışma sisteminde bozulmalara yol açarak beklenmedik problemlerin çıkma olasılığını artırmaktadır. Araçta meydana gelen bozulmalar sürüş güvenliğini tehdit ederek kazaların oluşmasına yol açmaktadır. Silivri periyodik bakım noktamızda hizmetinizdeyiz.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

Periyodik araç bakımı, araçta oluşabilecek arızaları önceden tespit etmek amacıyla aracı ayrıntılı olarak bakıma sokmaktır. Periyodik bakımların, nasıl olacağı zaman dilimine göre değişiklik göstermektedir. Standart bakımlarda yapılan her türlü kontrol gözden geçirilmektedir. 

  • 10.000 bakım olarak da bilinen periyodik bakımlarda, yağ ve filtre değişimi gerçekleştirilir. Bu anlamda, hava, yağ, yakıt ve polen filtresi ile birlikte aracın motor yağı da değiştirilir. Aynı zamanda aracın çalışması için gerekli elamanların detaylı olarak kontrolleri sağlanarak düzgün bir şekilde çalıştığından emin olunur. 
  • 45/60 bin bakımı olarak bilinen bakımlarda ise standart kontroller ek olarak; alternatör kayışının değişimi, buji değişimi ve otomatik şanzıman yağının değişimi yapılmaktadır. 
  • Ağır bakımlarda; Triger kayışı, şanzıman, balata ve direksiyon kontrolü sağlanarak gerekli rot ayarları yapılmaktadır. 
Periyodik bakımlar; araca göre değişiklik gösteren bu bakımlar, Benzinli araçlarda 10/15 bin kilometrede yapılırken dizel araçlarda bu bakımlar, 15 bin kilometre arasında tekrarlanmaktadır.  Silivri periyodik bakım noktalarımızı ziyaret ederek araç bakımınızı en uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

            Periyodik bakım Hizmetlerimizden bazıları aşağıdadır.

Zamanında yapılmayan ve ertelenen periyodik bakımlar, araçların genel performansının olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. Bu anlamda her araç sahibi yılda bir defa da olsa bu bakımlardan yararlanmalıdır. 

İlgili Konular

Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?