Fren Sistemleri

Fren Sistemleri

Fren sistemi; araçta frenin çalışması için gerekli olan tüm bölümleri kapsayan sistemdir. Aracın hızını dengeleyen bu sistem, araç servisleri üzerinden rutin bir şekilde kontrol edilmelidir.

Hızlı bir aracın hızını kesmek, ya da yavaşlamasını sağlamak amacıyla fren sistemi çalışmaktadır. Fren sisteminin olması gerekenden daha zayıf ya da güçlü olması tehlikeli bir durumun oluşmasına sebep olmaktadır. Çünkü çok güçlü bir fren, ani duraksamalarda araçtaki kişilerin kötü etkilenmesine sebep olmaktadır. Güçlü bir şekilde duran bir araç içerisindeki yolcular, sağa sola çarparak yaralanmaktadır. Oto fren servisi seçimi güvenli seyahat için önem arz etmektedir.

Güçlü bir fren sistemi de güçsüz bir fren sistemi kadar olumsuz etkiye yol açabilmektedir.

Fren Sistemleri Nelerdir?

1. Hidrolik Fren Sistemi; hidrolik fren sistemi, yoğun olarak binek araçlarda kullanılmaktadır. Diğer fren sistemlerine oranla tepki süresi oldukça kısadır. İmalatı daha kolay yapılan bu sistem maliyet açısından daha ucuzdur.
2. Havalı Fren Sistemi; bu sistem, ağır vasıta ve ağır ticari olarak bilinen araçlarda kullanılmaktadır. Yani tır ve kamyon araç türlerinde daha fazla görülmektedir.
3.ABS Fren Sistemi; araçların yük taşıma durumunda, zorlu yol şartlarında hızlı olduğunu durumlarda ani frenleme esnasında tekerleklerin kilitlenmesi önleyerek direksiyon hakimiyetinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
4. ESP Fren Sistemi; bu fren sistemi tek başına çalışan bir sistem değildir. ASR ve ABS sistemine yardımcı olan destekleyici bir sistemdir. Araçta ASR ve ABS sistemi çalışmıyorsa ESP sistemi de çalışmamaktadır. 
5.ASR Fren Sistemi; araçların ani fren sırasında patinaj yapmasına yavaşlamasına yarayan fren sistemidir. Bu sistem araçların güvenli bir sürüş sağlamasına yardımcı olmaktadır.
6.BAS Fren Sistemi; BAS fren sistemi, fren mesafesini kısaltarak genel sisteme yardımcı olan sistemdir.
7.MSR Fren Sistemi; araçtaki motor frenini düzenleyen bir sistemdir. Acil durumlarda ve zorlu hava koşullarında aracın savrulma ve kaymasını engellemektedir. 
8.EBD Fren Sistemi; Araçların rampalı veya düz bir yolda sabit kalmasını sağlayan ve savrulmasını önleyen fren sistemidir. 

Yukarıda verilen sistemler frenin güvenli bir şekilde çalışması için oluşturulmuştur. Bu sistemlerde yaşanan hasar ve arızalarda mutlaka servise başvurulmalıdır. 

Silivri oto fren bakım onarım noktamızda sizleri bekliyoruz. Oto fren servisi Bosch car servis kalitesi ile Can otomotiv olarak hizmetinizdedir. Fren tamir onarım işleminin ciddiyetinin farkındayız. Mekanik bakım onarım konularında özel olarak yetiştirdiğimiz uzmanlarımız sizlere en sağlıklı hizmeti vermek için teknolojinin imkanlarını tecrübeleri ile birleştirmektedir.

İlgili Konular

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri