Akü Garantisi

Akü Garantisi

Akü garantisi; akü için belirlenmiş bir garanti suresi yoktur. Çünkü akülerin üzerinde sadece çıkış tarihi ve amper bilgileri yer almaktadır. Kullanım sıklığı ve şekli dikkate alındığında bu sürelerin her araç sahibi için değişiklik göstereceği unutulmamalıdır.

Yetkililer; akü garanti süresinin satışından itibaren 2 yıl içerisinde kullanılabileceğini belirtmektedir. Bu şart sadece genel araçlar için belirlenmiştir. Taksiler, ticari araçlar, otobüsler, iş makineleri, karavan veya deniz araçları için akünün kullanım ömrü 1 yıl olarak belirlenmiştir. 
  • Kullanım ömrünü belirleyen başka durumlarda vardır. Bu durumlar arasında kullanım sıklığı ve şekli dikkat çekmektedir. Sürekli kullanılan veya hiç kullanılmayan araçlarda akü ömrü daha hızlı bitmektedir. Bir sebepten ötürü hasar almış bir akü de istemsiz bir şekilde bozulabilmektedir.

Bu durumları yaşamak istemeyen araç sahipleri; Belirli aralıklarla yetkili bir servise akü ölçümü yaptırarak akünün durumunu kontrol etmelidir.

Garantili akü değişimi ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz.

Garanti Kapsamına Girmeyen Akü Arızaları Nelerdir?

1. Sülfatlaşma

2. Aşırı şarj

3. Kutu kırık

4. Patlama

5. Akü kutup başı

6. Akü deşarjları

Yukarıda verilen maddeler garanti kapsamına girmeyen akü başlıklarını oluşturmaktadır. Başlıklar altında kendi içerisinde ayrılan hasar durumları vardır.

Garanti Kapsamına Giren Akü Arızaları Nelerdir?

1. Kısa devre yapan akü
2. Grift kopuk
3. Ters göz
4. Dışarı yani yıpranma
5. Göz arası

Yukarıda verilen maddeler garanti kapsamına giren akü başlıklarıdır. Bu maddeler kendi içerisinde hasarlara göre ayrılmaktadır.
Örneğin, göz arası başlığı altında;

1. Gözün birinden diğerine elektronik sızma
2. Akünün iki gözünün yoğunlukları birbirine eşit veya diğer gözlerden düşüktür.

Yukarıda verilen göz arası başlığı altında iki ana unsur baz alınarak garanti süresine dahil edilmektedir. 

  • Garanti kapsamına girmeyen bir akü, yetkili bir servis tarafından yenisi ile değiştirilmelidir. Bu anlamda araç sahibi, aküye kendi kafasına göre elektrik verme veya benzeri bir uygulama yapmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre kullanılan ve bozulan bir akü genellikle onarım işlemi ile eski haline getirilmez. Böyle durumlarda aküyü değiştirmek daha hızlı ve kesin çözüm sağlamaktadır. Oto elektrik , muayene ve bakım hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Garantili Akü değişimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git
ESP Işığı Neden Yanar?
Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git
Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı