Akü Garantisi

Akü Garantisi

Akü garantisi; akü için belirlenmiş bir garanti suresi yoktur. Çünkü akülerin üzerinde sadece çıkış tarihi ve amper bilgileri yer almaktadır. Kullanım sıklığı ve şekli dikkate alındığında bu sürelerin her araç sahibi için değişiklik göstereceği unutulmamalıdır.

Yetkililer; akü garanti süresinin satışından itibaren 2 yıl içerisinde kullanılabileceğini belirtmektedir. Bu şart sadece genel araçlar için belirlenmiştir. Taksiler, ticari araçlar, otobüsler, iş makineleri, karavan veya deniz araçları için akünün kullanım ömrü 1 yıl olarak belirlenmiştir. 
  • Kullanım ömrünü belirleyen başka durumlarda vardır. Bu durumlar arasında kullanım sıklığı ve şekli dikkat çekmektedir. Sürekli kullanılan veya hiç kullanılmayan araçlarda akü ömrü daha hızlı bitmektedir. Bir sebepten ötürü hasar almış bir akü de istemsiz bir şekilde bozulabilmektedir.

Bu durumları yaşamak istemeyen araç sahipleri; Belirli aralıklarla yetkili bir servise akü ölçümü yaptırarak akünün durumunu kontrol etmelidir.

Garantili akü değişimi ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz.

Garanti Kapsamına Girmeyen Akü Arızaları Nelerdir?

1. Sülfatlaşma

2. Aşırı şarj

3. Kutu kırık

4. Patlama

5. Akü kutup başı

6. Akü deşarjları

Yukarıda verilen maddeler garanti kapsamına girmeyen akü başlıklarını oluşturmaktadır. Başlıklar altında kendi içerisinde ayrılan hasar durumları vardır.

Garanti Kapsamına Giren Akü Arızaları Nelerdir?

1. Kısa devre yapan akü
2. Grift kopuk
3. Ters göz
4. Dışarı yani yıpranma
5. Göz arası

Yukarıda verilen maddeler garanti kapsamına giren akü başlıklarıdır. Bu maddeler kendi içerisinde hasarlara göre ayrılmaktadır.
Örneğin, göz arası başlığı altında;

1. Gözün birinden diğerine elektronik sızma
2. Akünün iki gözünün yoğunlukları birbirine eşit veya diğer gözlerden düşüktür.

Yukarıda verilen göz arası başlığı altında iki ana unsur baz alınarak garanti süresine dahil edilmektedir. 

  • Garanti kapsamına girmeyen bir akü, yetkili bir servis tarafından yenisi ile değiştirilmelidir. Bu anlamda araç sahibi, aküye kendi kafasına göre elektrik verme veya benzeri bir uygulama yapmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre kullanılan ve bozulan bir akü genellikle onarım işlemi ile eski haline getirilmez. Böyle durumlarda aküyü değiştirmek daha hızlı ve kesin çözüm sağlamaktadır. Oto elektrik , muayene ve bakım hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz. Garantili Akü değişimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Konular

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?