Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş tekniklerive yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. 

Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu riskin en aza indirgenmesi güvenli sürüştekniklerine uygun şekilde araç kullanmakla mümkündür. 

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Trafikte güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak ve yolculuğun konforlu şekilde sürebilmesi için sürücülerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar mevcuttur. Bu kurallar yolculuk öncesi önlemler ve yolculuk esnasında dikkat edilmesi gerekenler olarak iki ana kategoride incelenir. Yolculuk öncesi önlemlerin önemi özellikle uzun yolculuklar için ön plana çıkmaktadır. Şehir içi mesafelerde de yolculuk öncesi kontrollerin yapılması önerilir. Güvenli sürüşkapsamında sürücülerin dikkate alması gereken kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yolculuk öncesi lastik basıncı, yakıt ve diğer ihtiyaçları kontrol edilmelidir
  • Trafik kurallarına uygun sürüş benimsenmelidir
  • Telefon, multimedia ekranı vb. sürüş esnasında kullanılmamalıdır
  • Direksiyon tutuşu iki elle yapılmalıdır
  • Hava koşullarına uygun şekilde takip mesafesi ve hız ayarı yapılmalıdır
  • Dönüş ve sollamalarda kurallara uygun hareket edilmelidir

Araç kullanımı yolda trafik kurallarıyla sınırlandırılmış bir faaliyettir. Ancak sürücüler için araç içi kurallar da en az yol kuralları kadar önem taşır. Dikkat dağıtıcı veya zihni meşgul edici konuşmalar sürücünün yol hakimiyetini azaltabilir. Bu bağlamda yolcuların da bu konuda dikkatli olması gerekir. Ayrıca kısa veya uzun mesafe fark etmeksizin emniyet kemeri kullanımı tüm yolculukların birincil güvenlik unsurudur.

Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güvenli Sürüş Teknikleri Neden Önemli?

Güvenli Sürüş Teknikleri Neden Önemli?

Trafik güvenliğinin sağlanması için vazgeçilmez unsurlardan biri olan güvenli sürüş tekniklerihem yolcuların hem sürücülerin hem de diğer araç kullanıcılarının güvenliğini garanti altına almak adına oldukça önemlidir. Bu sebeple her araç kullanıcısının hem kendi yolculuğunu hem de diğer sürücüleri güvende tutabilmesi; kurallara uygun araç kullanımıyla mümkündür. Sürüş teknikleri uygulanırken optimal seviyeler göz önünde bulundurulursa ve trafik kurallarına uygun şekilde araç kullanılırsa olası kaza ihtimalleri en aza indirgenebilir.

Güvenli Sürüş Teknikleri Neden Önemli?