Fren Tamir Onarım

Fren Tamir Onarım

Fren onarımı; yetkili servisler fren sistemi ile alakalı oluşan her türlü arızaya bakım ve onarım sağlamaktadır. Fren onarımı, ertelenmemesi gereken ciddi onarımlardan biridir. Çünkü fren aracın hızını yavaşlatan veya kesen tek bölümdür.

  • Aracın dur ve kalk komutlarını gerçekleştiren fren bölümü, düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gereken bir bölümdür. Araçta fren ile alakalı meydana gelen bir arızada mutlaka servise başvurulmalıdır. Bozuk bir fren sistemi ile yolculuk yapmak sadece sürücünün can güvenliğini değil diğer sürücülerin can güvenliğini de olumsuz anlamda etkilemektedir.
Düzenli aralıklarla yapılan fren onarımları sayesinde kaza riskleri en aza indirmektedir.

Günümüzde fren sistemi bozuk bir şekilde trafiğe çıkan pek çok araç vardır. Bazı araç sahipleri, bu bakımları ertelemekle birlikte rutin bakım hizmetlerini bile zamanında yapmamaktadır. Silivri fren bakım onarımında Bosch Car Service garantisi ile güvenlik önleminiz en üst düzeydedir.
Zamanında yapılmayan periyodik bakım işlemleri, maliyeti arttıran daha farklı sorunları beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri de fren bakımıdır. Periyodik bakımlar sırasında fren ve balata sistemleri ayrıntılı olarak kontrol edilmekte ve oluşmuş her sorun hızlı bir şekilde giderilmektedir.  
Servis yetkilileri; fren bakımı ve onarımı için 6 ay ile 1 yıl gibi bir süre biçmektedir. Bu anlamda onarımların 3-4 yıl arayla yapılması uygun değildir. Aracın en önemli bölümlerinden biri olan fren sisteminin yıl içerisinde bir defada olsa bakıma sokulması gerekir.
Fren diskleri; fren balataları, disklere sürtünerek aşınmanın artmasına sebep olmaktadır. Fren diskleri, üretici firma tarafından belirlenen kalınlık değerini ulaştığı zaman mutlaka temizlenmelidir. Temizlenen disk, işlevini yerine getirmediği takdirde yeni bir disk ile değiştirilmesi gerekir. Fren balata değişimi araç güvenliği için önemlidir.
  • Herhangi bir sorunu olmayan bir araç; 80.000 ila 100.000 kilometre arasında aracına yeni bir disk taktırmalıdır. Uzun yıllar değişmeyen diskler, aracın performansını ve dinamik yapısını olumsuz anlamda etkilemektedir. Konu fren olunca, fren mesafesinin kısalmasına sebep olarak aracın istediği sürede yavaşlamasının önüne geçmektedir. 
Yıl içerisinde benzinli veya dizel fark etmeksizin her aracın alması gereken periyodik bakımların takip edilmesi, fren diskleri ve fren balatalarında meydana gelen sorunlarının önüne geçerek trafikte olası kazaların oluşmasını engellemektedir.

Fren balata değişimi
güvenlik için önemli kriterler arasındadır. Oto periyodik bakım adımlarının başında gelmektedir.

İlgili Konular

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git
Marş Dinamosu Arızası
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?

Araç içerisinde rutin bakımlar halinde kontrol edilmesi gereken diğer parçalardan biri ise amortisör sistemidir. Amortisörün çalışması için hangi bakımların yapılması gerekir? Sistem içerisindeki amortisör yaylarının kontrolü Amortisör yaylarının ayarı Sistemin gerginliğinin ayarlanması Bağlantı noktalarının kontrol edilmesi Sistem içerisinde meydana gelebilecek yağ kaçaklarının kontrolü Kauçuk ve esnek parçaların durumu Yukarıdaki durumlara dikkat ederek amortisör sisteminizi gözden geçirebilir ve gerekli olan bakım işlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Teknik destek...

Rehbere git
Amortisörün Çalışması İçin Hangi Bakımların Yapılması Gerekir?