Oto Akü Kontrol

Oto Akü Kontrol

Akü, aracın yoğun olarak çalıştığı ve sürekli kontrol edilmesi gereken bir parçasıdır. Araçlarda bulunan akü istemsiz bir şekilde bir anda bozula bilmektedir.

Örneğin; aracın radyosunu veya farını açık unutan bir kişinin aracındaki akü bir süre sonra bitmektedir. Bu durumda çoğu zaman araç sahibinin planlarının aksamasına veya yolda kalmasına sebebiyet vermektedir. 

Araçların akü seviyesinin kontrol edilebilmesi birtakım ölçümler ile yapılmaktadır. Ölçümlerin yapılabilmesi için akü kontrol ölçüm cihazına ihtiyaç vardır. Yetkili servislerde bulunan bu multimetre ölçüm cihazı ile oto elektrik ve akü kontrolü düzgün bir şekilde yapılmaktadır. 

Akü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Akü kontrolü, uzmanlık gerektiren bir araç bakım hizmetidir. Bu hizmeti yetkili bir servis üzerinden almak akünün onarım açısından gereklidir. Silivri Akü kontrol noktamızda hangi işlemleri uyguluyoruz ?

1. Akünün üzerinde bağlı olduğu firmanın etiketleri bulunmaktadır. Bu etiketler bakımı yapacak yetkililere yol göstermektedir.
2. Ölçüm cihazında bulunan kablonun biri akünün artı tarafına bir diğeri ise eksi tarafına takılmaktadır.
3.  Dijital ekrana sahip olan bu cihaz, kısa süre içerisinde doğru ölçümü yaparak sonuçları ekranda göstermektedir.
4.12V 60 ampere sahip bir akü üzerinden yorum yapacak olursak; Araç motoru kapalıyken sonuç 10,4 değerinin altında kalıyorsa, akü değerinin düştüğü ve giderek akünün bittiğini göstermektedir. 
5. Eğer akü kontrolü sırasında motor çalışır durumdaysa; ekranda çıkan değer 13,9 veya altında bir değerse düşük, 14.3 üzerinde bir değerdeyse akünün değerinin yüksek olduğu sonucuna varılmaktadır.

Akıl kontrolünü başlamadan önce, araçta bakılması gereken bölümler;

1. Çatlak veya kırık, kutu ve kapak 
2. Yerinden oynamış, gevşemiş veya kopmuş kutuplar
3. Bir sebepten ötürü tıkanan gaz çıkış delikleri
4. Sorun akünün değerinden kaynaklı değil ise, kendinde bir hasardan ötürü bozulma meydana gelmişse kontrol etmeye gerek yoktur. Bu gibi durumlarda akü bir yenisi ile değiştirilmelidir. Akü hasarları genel olarak onarım işlemleri ile eski haline her zaman döndürülmemektedir. Böyle durumlarda yetkili servis, aküyü bir yenisiyle değiştirerek sorunu ortadan kaldırmaktadır. 
Akünün durumunu öğrenmek isteyen araç sahipleri, işini bilen uzman bir servis üzerinden bakım almalıdır. 
Silivri oto akü kontrol noktamızda en uygun fiyatlarla hizmet alacaksınız.

İlgili Konular

Silindir Kapağı Çatlağı

Silindir Kapağı Çatlağı

Rehbere git

ESP Işığı Neden Yanar?

Güvenli bir sürüş deneyimi için, aracınızın Elektronik Stabilite Programı (ESP) sistemi hayati bir rol oynar. ESP, aracın kaygan yollarda veya ani manevralarda dengesini korumasına yardımcı olur, böylece sürücü kontrolü kaybetme riskini azaltır. Ancak, aracınızın gösterge panelindeki ESP ışığının yanması, bu önemli sistemin potansiyel bir sorunu olduğuna işaret eder. Bu ışık yanıyorsa, aracınızın ESP sistemi muhtemelen devre dışı kalmıştır veya bir arıza var demektir. Bu yazıda, ESP ışığının yanmasının nedenlerini, bunun aracınıza ve sürüş güvenliğinize etkilerini ve bu tür...

Rehbere git
ESP Işığı Neden Yanar?
Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?