Yağ Ve Filtre Değişimi

Yağ Ve Filtre Değişimi

Yağ; aracın parçalarının sorunsuz ve hızlı bir şekilde çalışması için gerekli olan sıvıdır. Araç içerisindeki yağın azalması veya bitmesi parçaların düzgün bir şekilde çalışmasının önüne geçerek performansı olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu anlamda yağ sıvısının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve bittiği durumlarda yenilenmesi gerekir.

Filtre; araç içerisindeki sıvıyı ve havayı süzmek için fitre kullanılmaktadır. Araç içerisinde aktif olarak çalışan pek çok filtre vardır. Yağ filtresi, motorun çalışması için gerekli olan filtrelerden biridir.

Fitrelerin düzenli olarak temizlenmemesi veya değişmemesi donma ve tıkanma gibi sorunların oluşmasına yol açmaktadır. Tıkanan filtreler bir süre sonra araçta değişik seslerin gelmesine neden olarak konforlu sürüşün sağlanmasının önüne geçmektedir. 

Yağ filtresi değişimi sırasında; yağ filtresi değişimi, araç sahiplerinin dikkate almadığı ve belirli bir süre sonra sorunların çıkmasına neden olan bir bölümdür. Yağ değişimi gerçekleşeceği sırada yetkililer filtre değişimi de yapmaktadır. Yağ ve filtre birbirinden ayrı iki bölüm olarak değerlendirilirse de yaşanan sorunlar 2 bölümü de olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu olumsuzlukların oluşmaması açısından bakımlar sırasında hem yağ değişimi hem de filtre değişimi yaptırılmalıdır.

Filtrelerde meydana gelen tıkanmalar, aracın kullanım şekline ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişmektedir. Değişim yapılması için belirlenmiş herhangi bir süre yoktur. Bu süreyi belirleyen aracın kullanılma durumudur. Ancak servis yetkilileri, araçtan verimi almak açısından yılda bir defa da olsa yağ ve filtre bakımı yaptırılmasını uygun görmektedir.

Yağ Filtresinin Tıkanması

Yağ filtresinin tıkanması; yağ ile çalışan tüm bölümlerin olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. Çünkü aracın çalışır aksamları, yağ devir daimi ile çalışmaktadır. Filtrelerin tıkanması yağın süzülmesinin önüne geçerek yağın gitmesi gereken yere ulaşmasını engellemektedir. 

  • Araçta yağ bölümü ile alakalı oluşan sorunlarda mutlaka servise başvurulmalıdır. Araç sahibi, kendi kafasına göre bir işlem uygulamaktan kaçınmalıdır. Çünkü yağ bölümü motor bölümü gibi sıcak şekilde çalışan bir kısımdır. Motor sıcakken yağ bölümünün açılması ciddi yanıklara sebep olmaktadır. Bu gibi durumları yaşamamak için araç sahipleri yağ ve filtre bakımları için mutlaka servise başvurmalıdır.
Yağ filtresi değişimi için silivri oto yağ ve filtre değişimi noktalarımızı ziyaret edebilirsiniz.
Tüm oto bakım ve onarım işlemlerinde en doğru hizmeti almak için Silivri Can otomotiv Bosch car service garantisiyle en uygun fiyatları ödersiniz.

İlgili Konular

Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?
Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri