Aracınızın Sesini İyi Dinleyin

Aracınızın Sesini İyi Dinleyin

Bazen sesler farklı olur ve pek çok insan bunun bir arıza belirtisi olabileceğini düşünür. Sesler farklı oldukça arıza yerini tespit etmek sesleri dinleyerek daha kolay olur. Hem şekil olarak hem de sesin geldiği yere bakarak arıza tespit ve giderme çalışması yapılabilir. İşinde uzman olan ustalar ise bu konuda her zaman daha deneyimlidirler. Aracın çalışması idile beraber;
 
  • Sürtünme sesinin çıkması
  • Islık şeklinde sesinin çıkması
  • Vuruntu sesinin çıkması
  • Uğultu sesinin çıkması
Sorunun habercisi olur ve zaman kaybetmeden bu duruma müdahale etmek gerekir. Uzmanlığı ile servis bünyesinde çalışan elemanlar rutin kontrol esnasında aracı dinler ve sorunu tespit eder. Gayet uzman olan teknik servis personeli bu tarz sorunların doğru şekilde anlaşılmasına her zaman yardım eder.
 
Islık sesi herhangi bir aracın en çok duyulan seslerinden biri olabilir. Bu tür bir sesi duyduğunuzda kesinlikle sesin ne taraftan geldiğini ve aracın neresinde sorun olduğunu anlamaya çalışın. Genellikle triger gergi bilyesi ve klima pompası bu tip sorunların en yoğun olduğu yerlerdir. Esasen araştırmayı biraz daha genişletecek olursanız, bilye kullanılan her yerde bu gibi sorunlar olabilir. Rulman eskimesi veya yağsız kalması ıslık sesinin ortaya çıkmasına neden olur. Teker ve aks bilyesi en çok kullanılanlardan biridir. Şarj dinamosu bilyesi veya şanzıman bilyesi gibi unsurları kontrol ederek ıslık sesini kesebilirsiniz.
 
Sürtünme sesi duyarsanız bu sese kulak verip noktasal olarak yerini bulun. Çalışan araçlardan çıkan sesler genelde bir sorunun tanımlanmasında insanlara fikir verip yardımcı olur. Araçta bulunan ve önemli sistemlerin parçası olan mekanik aksam unsurları bu sese sebep olabilir. Silindir, disk, dişli veya rulman gibi unsurların bu sesi çıkarma ihtimali vardır. Aslında kayış gibi unsurlarda da bu sesi çıkaracak potansiyel vardır.
 

Aracınızın Sesini İyi Dinleyin

Araçtan Çıkan Sesleri Takip Edin

Araçtan Çıkan Sesleri Takip Edin

Vuruntu sesi yıllardan beri araç tamirinde önemli bir bilgi ve kaynak olarak kullanılır. Araçların sesini dinleyen ustalar, bu tür seslerin nereden geldiğini anlar. Eğer siz de sürücü olarak aracınızı takip etmek isterseniz, vuruntu sesini duyduğunuzda önemli bir mekanik problem olduğunu hemen anlamalısınız. Herhangi bir ses ortaya çıktığında, bunun nereden geldiğini bulmak önemlidir. Kırılmış bir dişli, özelliğini yitirmiş bir rulman veya yerinden çıkmış bir parçanın vuruntu sesine sebep olacağını unutmayın.
 
Uğultu sesi sürücülerin çok fazla dikkatini çeker. Bu tip rutin dışında seslerin araçta önemli sorun olduğunu göstermesi alışıldık bir durumdur. Aracının sesini her zaman duymaya aşina olan araç sahipleri, bu tür problemleri gidermek için hemen harekete geçer. Gayet uygun ve makul standartlarda yapılan çalışmalar, arıza tespiti ve gidermede olumlu sonuç verir. Uğultuyu kesmek için bazen bir rulman değişimi yeterli olur. Aks bilyesinden kaynaklanan bu tür sorunlar, araçta bir uğultunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Uzman çalışmaları ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün olur.
 
Araçtan gelen sesleri en iyi şekilde duyup yorumlayan teknik servis ekibi, problem çözme konusunda oldukça kabiliyetli yapıya sahiptir. Her bir parçanın kaliteli seçenekleri bulunmakla beraber, parça değişimini en iyi şartlarda yapmak mümkün olur. Arıza, tamir ve bakım çalışmaları için, yine deneyimli servisin hizmetine başvurmak gerekir.
 

Araçtan Çıkan Sesleri Takip Edin