Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Arıza nedir; araçların iç veya dış herhangi bir bölümünde ortaya çıkan soruna arıza denmektedir.

 Makinelerin düzgün çalışabilmesi için motorların gerekliliği bakımlarda öne çıkmaktadır. Araçta normal olmayan her durum arıza olarak kabul edilmektedir. Parça, cihaz sistemde olumsuz durumlara yol açabilecek bir hata olarak görülebilir.
  • Elektrik ve elektronik sistemlerde düzenli ve düzgün çalışma çok önemlidir. Bu sistemler, kararlı çalışma şartlarının dışına çıkıp kararlı bir şekilde çalışmazsa arızalı olarak sayılmaktadır.
Aracın çalışması ve işlerin devamlılığı için sistemlerin hasarının giderilmesi gerekir. Özellikle motorların mümkün olduğu kadar daha az hasar ve arıza ile karşılaşması istenilmektedir. Çünkü motorlar hem maliyet açısından hem de parça açısından araç sahiplerini zora sokmaktadır. 
Elektronik arıza tespiti; günümüzde arıza tespitlerinin doğru ve düzgün bir şekilde yapılabilmesi için elektronik cihazlar kullanılmaktadır. Elektrik arıza cihazlarının günümüzde yoğun olarak kullanılması hem zamandan tasarruf sağlamak hem de doğru tespitinin yapılmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Silivri oto servisi olarak hizmetinizdeyiz.
Elektronik arıza tespit cihazı: Arıza tespitinde kullanılan cihazlar sayesinde araçta bulunan hasar kodları ile bilgisayar sistemi üzerinden hasarlar tespit edilmektedir. Tespit edilen hasarın sadece bağlı olduğu bölüm açılarak aracın diğer aksamlarının bu tamirden olumsuz anlamda etkilenmemesi sağlanarak hızlı bir bakım alınmasına olanak tanınmaktadır. 
  • Elektronik arıza tespit cihazının içerisinde aracın bölümleri için oluşturulmuş kodlar vardır. Bu kodlar, yetkili uzman tarafından arızayı bulma konusunda hız kazanması için oluşturulmuştur.
  • Elektronik arıza tespit cihazları üzerinde bulunan kodları okuyabilen ve bu alanda uzman olan bir kişi tarafından bu cihazların yönetilmesi gerekir. 
Cihazlarla daha önce çalışmamış bir yetkili, nerede ne sorun olduğunu düzgün bir şekilde tespit edemeyerek yanlış parçanın açılmasına sebep olmaktadır. 
Arızaların tespit edilmesinde kullanılan bu cihazların güncel olması ve yeni yazılım ile çalışması gerekir. Bilgisayar sistemi ile bağlantılı olarak çalışan bu cihaz, mutlaka kontrol edilmelidir. Kontrol edilmeyen cihazlar;
1. Doğru hasar tespiti yapmaz
2.  Sistemde bulunan kodları göstermez.
3. Ekranın sürekli olarak donmasını veya durmasına sebep olur.
Hasarların düzgün bir şekilde tespit edilebilmesi için elektronik arıza cihazlarının güncellenmesi gerekir. 

İlgili Konular

Marş Dinamosu Arızası

Marş Dinamosu Arızası

Rehbere git

Direksiyon Kutusu Tamiri

Servimiz içerisinde özenle yapılan işlemlerden biri olan direksiyon kutusu tamiri son derece hassas davranılması gereken konulardan biridir. Birçok bileşenin birlikte çalıştığı direksiyon kutusu tamiri son derece karmaşık bir sistemdir. Bu nedenle tecrübeli ustalar tarafından işlem yapılmalı ve tamir görmelidir. İşinde son derece tecrübeli olan çalışanlarımız sizlere direksiyon kutusu tamiri konusunda yardımcı olacaktır. Servislerimizi ziyaret ederek direksiyon kutunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve genel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Sürüş esnasında herhangi b...

Rehbere git
Direksiyon Kutusu Tamiri
Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Buji Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomobilleriniz içerisinde bulunan parçalar arasında oldukça önemli bir yere sahip olan bujiler düzenli olarak değiştirilmelidir. Buji değişimi ne zaman yapılmalı? Buji değişimi farklı yakıt türleri kullanan araçlara göre değişse de her 50.000 kilometrede bir yapılmalıdır. Aksi takdirde aracınızın ateşleme sisteminde büyük arızalar oluşabilmektedir. Buji değişimi sonrası ateşleme sisteminin tamamı kontrol edilerek gerekli bakımlar yapılmalıdır. Aracınızın motor sağlığını korumak için düzenli olarak bujileri kontrol ettiğinizden emin olunuz. Bujiler araçların marka ve modell...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Araç kullanımında güvenliğin hem sürücü hem yolcu için sağlanması hem de trafik güvenliğinin korunması önemlidir. Bu sebeple yolculuktan önce ve yolculuk esnasında güvenli sürüş teknikleri ve yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır. Çünkü araç kullanımı tüm yolculuk boyunca aktif katılım sağlanan bir süreçtir. Aynı zamanda farklı araçlarla aynı anda hareketin söz konusu olması; herkesin birbirini etkilediği ortak bir döngü oluşturur. Bu durumda tek katılımcının yanlış şekilde araç kullanımı veya araç arızası kaynaklı kazalar tüm trafik katılımcıları için risk oluşturur. Bu ris...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?